Optymalizacja kampanii AdWords
Podczas prowadzenia kampanii PPC pojawiają się sytuacje, podczas których specjalista ds. SEM spotyka się ze ścianą i zachodzi w głowę, co jeszcze może zrobić, aby usprawnić optymalizację konta Google AdWords. W międzyczasie – zgodnie ze sztuką – regularnie wyklucza niepasujące słowa kluczowe, testuje strategie bidowania oraz dodaje coraz to nowe rozszerzenia reklam. Nierzadko myśli o wysublimowanych rozwiązaniach zapominając przy tym o tych najprostszych, będących tuż pod jego nosem. Ten skromny artykuł będzie miał za zadanie przypomnieć Wam o funkcjonalnościach, które być może nie zrewolucjonizują Waszych działań, ale z pewnością przyczynią się do tego, że optymalizacja konta AdWords będzie łatwiejsza.
Zwróćmy uwagę na demografię naszych użytkowników
Nie od dziś wiadomo, że kobiety i mężczyźni często wykazują różne preferencje, co do niektórych usług, produktów, czy też estetyki stron docelowych. Warto to wykorzystać i utworzyć osobne grupy reklam, z których każda reprezentowałaby inną płeć. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy w stanie dowiedzieć się, że przykładowo kierując panie na podstronę o kolorze niebieskim będą one generowały ruch wyższej jakości, aniżeli panowie. Z kolei mężczyźni performowaliby lepiej na innej podstronie. Ale to nie wszystko! Będziemy także w stanie rozróżnić jakie słowa kluczowe stały za lepszymi rezultatami u poszczególnej płci. Da to nam możliwość wzmocnienia tych najbardziej efektywnych fraz i wyciszenia tych nie generujących konwersji. Taki sam schemat możemy zastosować w przypadku przedziałów wiekowych.
Optymalizacja konta AdWords to eksperymenty!
Opcja eksperymentu w Google AdWords jest powszechnie znana, ale w moim odczuciu niezwykle rzadko używana. Za jej pomocą możemy w łatwy sposób sprawdzić, który landing page, czy też podstrona performuje lepiej. Wystarczy utworzyć wersję roboczą danej kampanii i w niej zedytować url, który podmieniamy na eksperymentalny. Później ustalamy jaki procent budżetu chcemy ustalić na kampanię eksperymentalną, a jaki na oryginalną i viola! Musimy tylko pamiętać, że budżet całościowy za obie kampanie ustalamy na poziomie kampanii oryginalnej.
Stosujmy proste skrypty
Zdaję sobie sprawę, że temat skryptów jest niezwykle rozbudowany i skomplikowany, jednak w Internecie bez trudu znajdziemy proste w implementacji skrypty, które pozwolą nam spać spokojniej. Jednym z nich jest nieskomplikowany skrypt, który raportuje nam za pomocą maila raport o błędach 404, które użytkownik może napotkać na witrynie, przechodząc z naszej reklamy. Można go znaleźć tutaj. Warto się pochylić nad innymi skryptami, których wdrożenie również nie jest trudne, a może efektywnie zautomatyzować nasze konto.
Nie patrzmy na różne urządzenia tylko przez pryzmat stawek
To też jest oczywiście ważne. Musimy być świadomi, które z urządzeń odznacza się lepszymi wynikami, z tego powodu dostosowujemy stawki i eksperymentujemy z CPC. Warto jednak zwrócić uwagę na to jakie słowa kluczowe generują konwersje w świecie mobile, a jakie na desktopie. Możemy bowiem spotkać się z sytuacją, kiedy dane słowo w ruchu mobilnym w ogóle nie konwertuje, z kolei ten sam keyword na komputerze generuje sporo jakościowych konwersji. Wiąże się to z innymi intencjami użytkownika mobilnego oraz desktopowego. Czasami też chodzi o moment, w którym dana fraza jest użyta. Dobrym przykładem może tu być kampania dla ubezpieczycieli samochodów. Użytkownik wpisujący w komputerowej wyszukiwarce hasło „[nazwa ubezpieczyciela] oc infolinia” z większym prawdopodobieństwem jest na etapie szukania odpowiedniego ubezpieczenia, niż użytkownik mobilny, który wpisał tę samą frazę na swoim smartfonie. Ten drugi prawdopodobnie właśnie miał stłuczkę i chce jak najszybciej skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Z tego wynika, że w kampanii kierującej na mobile należałoby wykluczyć słowo „infolinia”.
Skorzystajmy z dobrodziejstw reguł automatycznych
Wchodząc w zakładkę wymiary, na naszym koncie AdWords, możemy zaobserwować, które dni tygodnia oraz pory dnia odznaczają się najlepszym wolumenem konwersji przy jednocześnie niskim koszcie. Zdarza się bowiem, że są okresy podczas których użytkownicy klikają w nasze reklamy, ale nie konwertują. Wtedy z pomocą przychodzą nam reguły automatyczne. Umożliwiają one obniżenie budżetu w godzinach kiedy koszt za konwersje jest wysoki i podniesienie go, wtedy gdy płacimy za konwersję najmniej.
Optymalizacja konta Adwords to również wykorzystywanie udogodnień DoubleClick Seach, którego chętnie dodałbym do powyższej listy, ale wydaje się on bardziej skomplikowanym i zaawansowanym rozwiązaniem, aniżeli te które wymieniłem. Jeżeli macie ochotę dowiedzieć się na ich temat więcej odsyłam Was do jednego z naszych ostatnich artykułów o kampaniach asortymentowych. Dodatkowo jeśli czujecie, że na Waszej liście pojawiłoby się coś innego dajcie nam koniecznie znać w komentarzach!